Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Peeling - odświeżanie skóry

Peeling - w tłumaczeniu na język potoczny oznacza złuszczanie zewnętrznej warstwy naskórka. Rozróżniamy peelingi głębokie, średniej głębokości oraz płytkie stosowane w gabinetach kosmetycznych. Peeling średni i głęboki może być wykonany jedynie przez wyszkolonego lekarza, zwykle wymaga znieczulenia czasem również monitorowania przy użyciu aparatury medycznej. Złuszczanie naskórka zdecydowanie poprawia stan skóry i pobudza ją do intensywnej odnowy. Oczyszczenia potrzebuje niemal każda część ciała, nawet włosy i paznokcie.

Regularne peelingi usuwają z powierzchni skóry warstewkę martwych, zszarzałych komórek. Skóra ukazująca się pod spodem jest znacznie jaśniejsza, zaróżowiona, gładsza - po prostu odświeżona. Pod wpływem masażu staje się lepiej ukrwiona, produkuje więcej włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu jest bardziej jędrna. Spłycają się zmarszczki, odblokowują pory. Złuszczanie zapobiega także powstawaniu przebarwień. Oczyszczona z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju cera lepiej wchłania substancje odżywcze dostarczane w kremach i maseczkach.

Naturalny cykl odnowy skóry trwa 28 dni. W tym czasie komórki wędrują z głębszych warstw naskórka do warstwy rogowej. Po spełnieniu swych funkcji obumierają i złuszczają się.

Dzięki temu możliwa jest regeneracja skóry. Jeśli proces ten jest zaburzony, skóra staje się szorstka, szybciej się starzeje lub powstają na niej zaskórniki. Peeling ma ułatwić pozbycie się niepotrzebnych komórek, by szybciej pojawiły się nowe. Dermatolodzy nie są zgodni co do tego, jak często powinno się wykonywać ten zabieg. Niektórzy uważają, że wystarczy raz w miesiącu. Wielu zaleca jednak stosowanie peelingu znacznie częściej: raz, dwa razy w tygodniu przy skórze dość grubej ze skłonnością do przetłuszczania. Przy cienkiej - suchej, wrażliwej, naczynkowej raz w tygodniu lub nawet co dwa tygodnie. Peeling do ciała może być stosowany wedle potrzeb, optymalnie raz w tygodniu.

Rodzaje peelingu do twarzy
* Mechaniczny
Dosłownie ściera martwy naskórek. Jest szorstki dzięki zawartości ziarnistych drobinek, które mogą być pochodzenia naturalnego, najczęściej z łupinek migdałów, orzechów, pestek moreli, piasku. Niektóre peelingi mają syntetyczne, polietylenowe kuleczki. Te działają delikatniej, bo kuleczki mają regularny kształt i są miększe od substancji naturalnych. Peeling mechaniczny można stosować na skórę tłustą, z zaskórnikami (ale nie ropnymi wypryskami) oraz normalną. Nakłada się go na zwilżoną twarz, rozmasowuje kolistymi ruchami, a następnie spłukuje.

* Gommage
To formuła łącząca zalety peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Może zawierać maleńkie i delikatne drobiny ścierające, choć kosmetyk sprawia wrażenie idealnie gładkiego, kremowego. Nakłada się go jak maseczkę kosmetyczną, rozsmarowując równomiernie na twarzy. Preparat najpierw rozpuszcza martwy naskórek, a następnie go ściera. Od techniki ścierania bierze także swą nazwę - gumka. Usuwa się go po zaschnięciu, pocierając skórę. Pod wpływem masażu kruszy się, co przypomina ścieranie gumką. Nadaje się do każdego typu cery z wyjątkiem bardzo wrażliwej i naczynkowej.

* Enzymatyczny
Zawarte w nim enzymy - wyciągi z owoców, drożdży, ziół - rozpuszczają wiązania chemiczne między cząsteczkami keratyny w martwym naskórku. Nie działają drażniąco, dlatego nadają się do każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej. Peeling enzymatyczny nakłada się jak maseczkę kosmetyczną, rozsmarowując równomiernie na twarzy. Po 10-15 minutach zmywa się wodą.

* W gabinecie
Ostatnio pojawia się coraz więcej preparatów, których działanie ma być porównywalne z zabiegami w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Faktycznie, jak na domowe warunki zapewniają spektakularny efekt, jednak zabieg w gabinecie działa znacznie silniej. Produkty z tej grupy reklamowane są np. jako domowa mikrodermabrazja. Są to preparaty zaliczane do peelingów mechanicznych, w których użyta jest ta sama substancja ścierająca co w aparatach do mikrodermabrazji - tlenek aluminium. Drugą grupę stanowią peelingi chemiczne oparte na kwasach owocowych. Kwasy AHA skutecznie zachęcają skórę do pracy. Poprawiają jej nawilżenie, kolor, regulują wydzielanie sebum. Uwaga: jeśli używasz peelingu z kwasami owocowymi, nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Majlepsze wyniki uzyskuje się jednak korzystając z wizyty w specjalistycznym gabinecie lub klinice. Peeling odbywa się w znieczuleniu dożylnym. Wymaga od pacjenta pozostania w klinice.

Wymagania:
- badania: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia krwi, OB., glikemia, jonogram, EKG, RTG klatki piersiowej,
- do zabiegu 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia)
- ogólny stan zdrowia dobry.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 287
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...