Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Zdrowe i białe zęby

Sami z pewnością wiecie, że nie ma nic lepszego od uczucia świeżości i czystości w ustach po wyszczotkowaniu zębów i oczyszczeniu ich nicią dentystyczną. Prawidłowe czyszczenie zębów daje Ci jednak coś więcej niż tylko wspaniały uśmiech i świeży oddech. Sprawia bowiem, że Twoje zęby i dziąsła pozostają zdrowe przez całe Twoje życie. Wiele lat temu dorośli często tracili zęby. Obecnie zęby są coraz bardziej wytrzymałe i zdrowsze dzięki naszej dbałości i kontroli u stomatologa. Często zęby tracimy w wyniku wypadku lub złamania. Złamanie lub nadłamanie może być wynikiem uszkodzenia mechanicznego lub problemów zdrowotnych.

Szkliwo jest zewnętrzną warstwą zęba która chroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Powstająca płytka nazębna, jest główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Najpierw dochodzi do uszkodzenia szkliwa, a następnie do próchnicy zębów. Walka z płytką bakteryjną jest podstawą w utrzymaniu zdrowych, lśniących zębów. Najważniejszą rolę pełnią tu szczoteczka do zębów i pasta. Polecane są zwłaszcza szczoteczki wielopęczkowe wykonane z wysokiej klasy włókien. Stomatolodzy odradzają używanie szczoteczek z włosia naturalnego, ponieważ każdy włos ma kanalik, w którym gromadzi się mnóstwo bakterii. Najlepiej, jeżeli włosie jest ułożone w trzech rzędach i ma różną długość, co ułatwia czyszczenie szczelin między zębami i masowanie dziąseł. Włosie może być ponacinane w ząbki, dzięki czemu dłuższe końcówki łatwo wsuwają się między zęby.

Ważną rolę obok szczotkowania i używania nitki dentystycznej pomagających w zapobieganiu temu problemowi odgrywa też dieta. Cukry sprzyjają rozwojowi bakterii a kwasy, powoli rozpuszczają szkliwo powodując rozwój próchnicy. Nie podjadaj między posiłkami. Jeżeli jesz coś między posiłkami staraj się wybierać owoce, jogurty, lub warzywa.

Występuje kilka rodzajow próchnicy. Próchnica na powierzchni gryzącej zęba powstaje, gdy płytka nazębna utknie w jego rowkach. Występuje najczęściej u dzieci, ponieważ często zapominają one o umyciu tych miejsc podczas szczotkowania zębów. Próchnica między zębami powstaje, gdy w tak trudno dostępnych miejscach nagromadzi się większa ilość płytki nazębnej. Trudno jest dotrzeć do tych miejsc samą szczoteczką, a próchnica może się w nich rozwinąć, jeśli regularnie nie używasz nici dentystycznej albo nie czyścisz przestrzeni między zębami. Próchnica na powierzchni korzenia zęba rozwija się, jeśli doszło do cofnięcia się dziąseł lub ubytku kości, co często spowodowane jest chorobami dziąseł. Próchnica tego typu występuje również u osób starszych, u których dochodzi do cofania się dziąseł. Jeśli na odsłoniętych, nie chronionych szkliwem powierzchniach korzenia zęba, zacznie gromadzić się płytka nazębna, w miejscach takich szybko powstaną ubytki.

Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 3 minuty. Nie należy jednak szorować ich zbyt mocno, ponieważ możemy uszkodzić szkliwo. Energiczniej czyęcimy powierzchnie żujące, aby dotrzeć do wszystkich szczelin i bruzd. Najskuteczniejszym sposobem utrzymana higieny jamy ustnej jest mycie zębów po każdym posiłku. Jeżeli nie jest to możliwe, myjemy je przynajmniej dwa razy dziennie, tj. po śniadaniu i po kolacji. W ciągu dnia po każdym posiłku należy przepłukać usta wodą lub specjalnym płynem. W sprzedaży są antybakteryjne płyny do higieny jamy ustnej. Używanie ich zapewnia optymalną wartość pH w ustach oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii. Można też żuć gumę zawierającą ksylitol lub jeść nie zawierające cukru pastylki i cukierki pielęgnujące zęby.

Jest wiele dobrych preparatów wspomagających higienę jamy ustnej. Zwalczają one szkodliwe kwasy w kamieniu nazębnym, zapobiegają zapaleniom dziąseł, chronią zęby przed paradontozą. Zapewniają optymalną wartość pH w ustach oraz pozostawiają długotrwały świeży zapach. Są to m.in. balsamy do dziąseł czy różnego rodzaju płyny do ust. Zawierają one specjalne substancje, które pomagają w konkretnych problemach z zębami czy z jamą ustną. Można je kupić w drogeriach, aptekach, domach towarowych, a także w gabinetach dentystycznych.

Wybielanie zębów jest prostym, bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem poprawiającym estetykę uzębienia. Zabieg polega na usuwaniu substancji barwnikowych, które znajdują się na powierzchni zębów oraz tych, które wniknęły głębiej. Substancję wybielającą aplikuje się bezpośrednio na zewnętrzne powierzchnie zębów. Procedura może być przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym, jak i w warunkach domowych. Najlepsze rezultaty osiągano wybielając przebarwienia o kolorze żółtym, pomarańczowym lub jasno brązowym.

W klinicznej ocenie nieprzebarwionego, zdrowego zęba jego barwa jest wypadkową koloru zębiny i szkliwa. Tak więc, na ostateczny kolor przebarwionych zębów ma wpływ kombinacja barwników oraz kolor zębów właściwy dla danego człowieka. Przebarwienia zębów można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Zabarwienia przyjmują kolor spożywanych napojów, typu kawa, czy herbata a także mogą być również spowodowane obecnością metali, takich jak: nikiel, żelazo, czy też miedź. Zabarwienie zęba jest wynikiem złożonych reakcji fotochemicznej związanej z oddziaływaniem światła słonecznego. Z tego też względu, powierzchnie wargowe siekaczy mają tendencję do szybszego ciemnienia i uzyskiwania koloru szarego czy brązowego, podczas gdy zęby trzonowe pozostają przez dłuższy czas żółte.

Należy również zauważyć, iż przebarwienia mogą być również spowodowane nieprawidłowościami strukturalnymi. Typowym schorzeniem wywołującym nieprawidłową budowę szkliwa jest fluoroza. Zęby charakteryzują się obecnością białych plamek. Wybielanie okazuje się w tym przypadku bardzo pomocnym zabiegiem, który zmniejsza kontrast między miejscami białymi a ciemnymi.

Dbając o zdrowe zęby zaplanuj sobie dwie wizyty w roku na przegląd u dentysty lub higienistki. Podczas wizyty dentysta zbada stan Twoich zębów i dziąseł i sprawdzi, czy nie pojawiły się widoczne zmiany. Dentysta może zalecić Ci wykonanie prześwietlenia, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Może również profesjonalnie oczyścić Twoje zęby, aby usunąć kamień nazębny zgromadzony na zębach i poniżej linii dziąseł oraz wypolerować zęby, aby usunąć z ich powierzchni przebarwienia. Nie zapominaj, że Twój dentysta lub higienistka może Ci udzielić fachowej porady, jak szczotkować zęby i używać nici dentystycznej.



2006 plastmed.pl
Osoby online: 259
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...