Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Pisanki Wielkanocne

Pisanka wielkanocna to ogólna, zwyczajowo nazwane jajko zdobione wszelakimi technikami. Obyczaj malowania jajek zostal zapoczątkowany w Persji, co może potwierdzać jedną z teorii pochodzenia Słowian. Jeśli natomiast chodzi o ziemie polskie ? najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego.

Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika ? łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki powszechnie wykonuje się przed Wielkanocą, coraz rzadziej na Jare Święto. Nie może ich zabraknąć wśród świątecznych pokarmów. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Wśród malowanych jajek możemy zauważyć pisanki ? powstałe metodą barwienia i woskowania (czasem na kilka kolorów po kolei), oklejanki powstałe poprzez naklejanie trzciny lub kolorowej włóczki, oklejanie kolorowymi wycinkami, naklejanki wykonane poprzez naklejanie wycinanki z papieru, kraszanki czyli jaja barwione na jednolity kolor oraz drapanki powstałe przez wydrapywanie wzorów na zabarwionych kraszankach.

Przydatną wiedzą jest uzyskanie porządanego koloru pisanki. Kolor żółty uzyskamy dzięki liściom brzozy i olchy, korze szakłaka i młodej jabłoni, z drewna morwy, suszonych kwiatów jaskrów polnych, z majówki błotnej, trzciny i rumianku, łuski zwykłej cebuli oraz z igieł modrzewiowych. Kolor czerwony daje marzanna, kora kruszyny i dębu, olchowe szyszki, owoce czarnego bzu, suszone jagody, cebula. Kolor pomarańczowy z marchwi i dyni oraz z połączenia czerwonego i żółtego. Kolor brązowy dadzą łupiny i korzenie orzecha oraz igliwie jodły a bardzo ciemny brązowy z dębu i olchy. kolor złoty otrzymamy porzez połączenie brązowego z żółtym, niebieski wykorzystując owoce tarniny. Kolor fioletowy z płatków ciemnej malwy i zmieszania koloru czerwonego i niebieskiego. Kolor zielony uzyskujemy używając niektóre trawy, zioła, w tym głównie pokrzywa, liście barwnika, młode żyto. Czarny natomiast z wygotowanych olchowych szyszek.

Według wierzeń folklorystycznych, skorupki jajek również maja wielka moc, zwłaszcza dla młodych ludzi lub cierpiących na choroby skórne. W Wielką Sobotę - koniecznie przed wschodem słońca, należało ugotowane w piątkowy wieczór jajko, obrać ze skorupki i zalać źródlaną wodą. Naczynie musiało być ustawione we wschodnim oknie lub na balkonie tak, by padły nań pierwsze promienie słońca. Taka woda, podobno pomagała na wrzody, trądzik i wszelkie wypryski skórne oraz zabezpieczała całe ciało przed chorobami. Gdzie niegdzie przetrwało przekonanie, że ze skorupek rzucanych na dach wyłonią się dobre duszki i pomagające domownikom i chroniące dom przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

Najdroższe pisanki to zazwyczaj dzieła sztuki ręcznie malowane lub zdobione, które często łączą w sobie tradycję, rzemiosło i luksus. W zależności od materiałów, technik oraz artysty, ceny takich piszanek mogą osiągać ogromne sumy. To jednak nie tylko kwestia kosztów, ale także wartości symbolicznej i artystycznej, która przyciąga kolekcjonerów i miłośników sztuki wielkanocnej.

Najdroższe pisanki

Najdroższe pisanki często wykonuje się z najwyższej jakości materiałów, takich jak złoto, srebro, a nawet diamenty. Są to zazwyczaj unikatowe dzieła, które wymagają setek godzin pracy ręcznej. Niektóre z nich są zdobione techniką malarstwa na emalii, co daje im wyjątkowy blask i kolor. Inne wykorzystują tradycyjne wzory i motywy ludowe, przekształcone w dzieła sztuki nowoczesnej.

Warto również zaznaczyć, że niektóre pisanki są tworzone jako unikatowe dzieła sztuki, podczas gdy inne są produkowane w limitowanych seriach. Kolekcjonerzy często szukają tych unikatowych dzieł, które łączą w sobie wartość artystyczną i historyczną. Niektóre pisanki są również ozdobione klejnotami lub są częścią kolekcji ekskluzywnych marek jubilerskich.

Niezależnie od wartości finansowej, pisanki stanowią ważną część tradycji wielkanocnej w wielu krajach i są symbolem radości, wiosny i odradzania się życia. To piękne i wyjątkowe dzieła sztuki, które przypominają nam o głębokim znaczeniu świąt wielkanocnych.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 67
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...