Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Zalety drewnianych domów

Drewno towarzyszy człowiekowi od pradziejów. Nasi przodkowie wykorzystywali drzewa jako naturalną osłonę przed deszczem, skwarem i drapieżnikami. Z biegiem czasu nauczyli się przetwarzać potężne pnie drzew w bardziej skomplikowane formy. Upływały wieki i ich domostwa stawały się coraz bardziej wyszukane. Teraz służyły już nie tylko jako schronienie, bywały również symbolem zbytku i wyrafinowanej elegancji. Niestety nastała w budownictwie epoka przemożnej władzy kamienia. Potężne bloki granitu, a następnie olbrzymie płyty cementowe to słupy milowe tych czasów. I wreszcie dzisiaj ponownie mamy możność odetchnąć pełną piersią, wśród przesyconych wspaniałym aromatem drewnianych ścian naszego własnego domu. Domu lekkiego, ale mocnego i prześwietlonego słońcem i niezwykle trwałego.

W całym świecie domy z bali uważa się za ekskluzywne. Są one przyznane jako najbardziej ekologiczne, przytulne psychologicznie i zdrowe. Mogą to być budynki o różnym przeznaczeniu funkcjonalnym, spełniające wymagania bytowe i odpowiadające stylowi życia, a mianowicie, nowocześnie wyposażone domy mieszkalne, zagrody lub domki letniskowe. Od dawna wiadomo, że drewno dodaje człowiekowi mocy, podtrzymuje jego równowagę duchową. W takich domach człowiek lepiej wypoczywa i czuje się bardziej uduchowiony oraz twórczy.

Obecne domy drewniane buduje się w kilku systemamch. Fundamenty buduje się je tak jak w budynkach murowanych czyli na tradycyjnych ścianach fundamentowy wspartych na żelbetowych, monolitycznych ławach. Podłogi parteru ułożone są na gruncie lub jako podłogi drewniane nad przestrzenią wentylowaną. Domy można budować również na płycie fundamentowej o ile oczywiście nie ma podpiwniczenia. Domy drewniane wymagają lżejszych fundamentów co przynosi wymierne korzyści.

Do drewnianej konstrukcji najbardziej odpowiednie są okna drewniane. W domach z bali warto zastosować okna skrzynkowe. Okna mocuje się nie na dyble jak w domach murowanych ale za pośrednictwem płaskich kotew, które umożliwiają w miarę swobodną pracę zarówno okna, jak i ścian.

Tradycyjną więźbę dachową najlepiej wykonywać z drewna suszonego komorowo i czterokrotnie struganego. Zapewni to odporność chemiczną konstrukcji dachu przed szkodnikami i ogniem. Coraz większą popularnością cieszą się elementy więźby dachowej wykonywane przez producenta według dostarczonego projektu. Jest to wygodne rozwiązanie znacznie skracające czas budowy, za jednym postawieniem, za pomocą dźwigu, wiązara dachowego mamy dach i strop. Od rodzaju ostatecznie wykończonej elewacji zależny jest dobór materiału na dach.

Domy drewniane najlepiej ogrzewać nowoczesnymi, bezpiecznymi kotłami na gaz, olej opałowy lub zamontować grzejniki elektryczne oraz można zwrócić się ku najnowszym rozwiązaniom technicznym czyli pompom cieplnym i kolektorom słonecznym. Dobrym rozwiązaniem dla domów drewnianych jest wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe.

W domu drenianym warto zainstalować system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej najlepiej z urządzeniem do odzyskiwania ciepła, czyli rekuperatorem. Można również zamontować mechanicznej wentylacji wywiewnej ale pod warunkiem że w domu nie ma kominka lub kotła z otwartą komorą spalania. Przy każdy systemie nie należy zapominać o częsty wietrzeniu pomieszczeń oraz o pozostawianiu okien w pozycji mikrorozszczelnienia.

Żywotność domu drewnianego przewiduje się na minimum 50 lat, jednakże wystarczy odwiedzić którykolwiek skansen, by stwierdzić że domy drewniane dzielnie stawiają opór upływowi czasu. Nie możemy zapominać o istatnych zaletach drewna. Drewno oddycha. W odróżnieniu od wszystkich innych materiałów budowlanych w komórkach drewna zachodzi ciągła wymiana powietrza, dlatego w domach drewnianych zachowuje się stała równowaga między tlenem a optymalną wilgocią powietrza.

Drewno zachowuje ciepło. Ściany drewniane charakteryzują się świetną izolacją cieplną, która jest kilkakrotnie większa niż izolacja cieplna ceglanych lub betonowych ścian o tej samej grubości. Ściana drewniana z bala o szerokości 24-26cm zatrzymuje ciepło tak samo jak ściana z cegieł o 1,2 m grubości. Ściany drewniane zbierają ciepło i równomiernie rozdzielają je po całym pomieszczeniu, dlatego w Waszym domu będzie ciepło nawet podczas największych mrozów. Dzięki właściwościom izolacji cieplnej, w domach drewnianych jest nie tylko ciepło w zimie, lecz także chłodnawo latem.

Drewno jest korzystne dla zdrowia. Drewno - jest to ekologicznie czysty naturalny materiał budowlany, który nie wywiera żadnego ujemnego wpływu na organizm człowieka. Przeciwnie - udowodniono, że ciepły, słoneczny kolor naturalnego drewna pozytywnie wpływa na stan psychiczny człowieka, uspokaja system nerwowy i stwarza dogodne warunki dla pełnowartościowego odpoczynku.

Elektrostatyczne właściwości drewna sprawiają, że w pomieszczeniu nigdy się nie gromadzi statyczny prąd i w pokojach nie porusza się kurz. Jest to szczególnie ważne dla ludzi cierpiących na alergię. Wszyscy wiedzą o tym, że dom drewniany jest ekologicznie czysty, jednak na pewno nie wszyscy słyszeli o tym, że w domach drewnianych nie potrzebuje się systemów klimatyzacyjnych, ponieważ naturalna wentylacja zachodzi przez ściany.

Przez użycie do budowy materiałów pochodzących ze źródeł energii odnawialnej (drewno, wełna celulozowa, naturalne pokrycia dachowe) zapewnimy dodatkowo ochronę środowiska naturalnego: oszczędność energii oraz ograniczenie zanieczyszczenia. Materiały te w razie konieczności rozbiórki lub wyeksploatowaniu budynku, ulegną szybkiemu naturalnemu rozkładowi lub będzie je można wykorzystać jako opał (drewno, słoma), a wełna celulozowa będzie mogła być użyta powtórnie.



2006 plastmed.pl
Osoby online: 180
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...