Wybielanie zębów
Marzeniem wielu osób są równe, śnieżnobiałe zęby. Aby to osiągnąć mało kto żałuje czasu, czy pieniędzy ponieważ zadbane zęby to przepustka do świata ludzi spełnionych, atrakcyjnych, ludzi sukcesu. Niejednokrotnie na białych zębach na skutek nadmiernego spożywania kawy, czy palenia papierosów powstają trwałe, brązowawe przebarwienia, których niestety nie da się usunąć domowymi sposobami. Jedynym ratunkiem pozostaje w tym przypadku wizyta u dentysty, który przy pomocy środków chemicznych poprawi kolor uzębienia.
Ząb składa się z korony, szyjki i jednego lub więcej korzeni. W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, według podziału klinicznego jest to ta część korony, która znajduje się
ponad dziąsłem. Wewnątrz korony znajduje się komora miazgi. Z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem, podczas gdy według podziału klinicznego jest to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. W przypadku chorób przyzębia korzeń kliniczny może być bardzo
skrócony w wyniku recesji dziąseł. Zwykle wewnątrz korzeni znajdują się kanały doprowadzające do korony naczynia krwionośne i nerwy. Przeważnie w każdym korzeniu znajduje się jeden kanał.
Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny. W tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba. Wybielanie zębów przeznaczone jest dla osób z zębami mocno przebarwionymi na skutek starzenia się szkliwa, działania substancji chemicznych, gdy profesjonalne
czyszczenie nie jest w stanie zlikwidować skutecznie żółtej barwy. Co ciekawe do metody tej nie znaleziono przeciwwskazań.
Profesjonalne wybielanie trwa 21 dni. Pierwszy etap odbywa się w gabinecie dentystycznym, ze specjalną nakładką na zęby. Po zbadaniu stanu zębów i dziąseł stomatolog równocześnie zabezpiecza korony i wypełnienia, gdyż te nie podlegają procesowi wybielania. Kolejny etap to wybielanie domowe. Przez dwa tygodnie zakłada się na zęby specjalną nakładkę z żelem na dwie godziny w dzień lub na noc. Postępy całego procesu należy kontrolować u stomatologa po czterech dniach i dwóch tygodniach. Po unormowaniu koloru stomatolog wypełnia zęby według aktualnego jaśniejszego koloru
uzębienia.
Coraz większe uznanie w oczach pacjentów zyskuje zaawansowana technologia wybielania za pomocą specjalnej lampy, która pozwala w ciągu pół godziny na bezpieczne oczyszczenie zarówno powierzchni jak i wewnętrznej struktury zęba. Emituje ona zimne, niebieskie światło o wysokiej częstotliwości, a jej konstrukcja całkowicie eliminuje szkodliwe promienie. W ciągu jednego zabiegu z użyciem takiej lampy stomatolog może wybielić nawet do dwudziestu zębów.
W przypadku kiedy pacjent nie rezygnuje z poprzedniego stylu życia, czyli w dalszym ciągu spożywa dużą ilość kawy, wina i wypala co najmniej kilka papierosów dziennie jego wybielone zęby po pewnym czasie mogą ściemnieć. W celu utrzymania białych zębów stomatolog może nakazać wybielanie nakładkowe tylko przez dwie noce co kilka lat. Jeśli ząb zmienił barwę na skutek urazu to na miejsce w którym został ukruszony można nałożyć białą koronę lub licówkę. Wszystko zależy od tego, jak duży jest ubytek korony zęba. Bardzo często jest to jedyna alternatywa dla usunięcia zęba.
Wybielanie zębów przeprowadzane przez doświadczonego lekarza . stomatologa nie powoduje żadnych komplikacji i jest w 100% bezpieczne. Zabieg ten ma walory czysto kosmetyczne, jednakże ze względu na dobre samopoczucie pacjenta poparte zdrowymi śnieżnobiałymi zębami, często mówi się tutaj również o aspekcie terapeutycznym.
Wyróżniamy kilka metod rozjaśniania zębów między innymi wybielanie pastami wybielajacymi, zabieg brite smile, wybielanie szynami wybielającymi lub paskami wybielającymi.
Pasty wybielające usuwają tylko zewnętrzny nalot i nie poradzą sobie z trwałymi odbarwieniami. Pasty wybielające usuwają przebarwienia powstające na zębach w wyniku spożywania niektórych produktów, np. kawy, herbaty, leków zawierających żelazo. Także pigmenty znajdujące się w dymie papierosowym tworzą na zębach żółtawe plamy. Pasty te zawierają w swoim składzie m.in. krzemionkę, pirofosforany czy połączenie pirofosforanu z polimerami. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ coraz bardziej zależy nam na lęniących białych zębach. W porozumieniu z lekarzem można też
stosować żele stomatologiczne. Osoby, którym szczególnie zależy na pełnym blasku ich zębów, mogą w specjalnych gabinetach kosmetycznych wykonać zabieg wybielający.
Brite Smile jest to zabieg, który wykonuje się od niedawna w polskich gabinetach. Za sukces tej metody są odpowiedzialne dwa składniki żel i pasmo niebieskiego światła. Żel stanowi 15% roztwór nadtlenku wodoru o zrównoważonym pH i jest odpowiedzialny za proces wybielania. Długość fali
niebieskiego światła aktywuje żel działając skuteczniej oraz szybciej niż cokolwiek dotychczas. Niebieskie światło wydobywa naturalne białe składniki barwy zęba i aktywuje procesy fotochemiczne w żelu. Skuteczność zabiegu jest potwierdzana przez szereg testów klinicznych oraz przez samych pacjentów, trakcie którego, może dojść do rozjaśnienia zębów nawet o osiem odcieni mierzonych wg standardowego kolornika. Ponadto na podstawie badań klinicznych stwierdzono jednoznacznie, że proces wybielania Brite Smile jest bezpieczny.
Szyny wybielajace to zabieg wybielania wykonywany po uprzednim wyleczeniu wszystkich zębów i uzupełnieniu ubytków przez dentystę. Do wybielania używa się nadtlenku mocznika w stężeniu 10-15 %. Tą metodę mogą zastosować tylko osoby dorosłe. Przygotuj się, że podczas pierwszej wizyty w gabinecie dentysta przeprowadzi z tobą miniwywiad i profesjonalnie oczyści zęby z kamienia i nalotu (wykona piaskowanie lub scalling). Później wykona gipsowy model zębów i uformuje miękką, winylową, przezroczystą szynę. Zabierzesz ją do domu, do dłuższej przymiarki. Jeśli wszystko dobrze pasuje, podczas następnej wizyty lekarz da ci specjalny żel wybielający, którym należy wypełnić szynę i założyć, najlepiej na noc. Zabieg taki jest bezpieczny i nie niszczy zębów, ponieważ działa powoli. Nie narusza struktury i nie zmieni składu chemicznego zębów. Po pierwszej i drugiej sesji wybielania zęby mogą być nadwrażliwe na zmiany temperatury. Jest na to rada: podczas kolejnej sesji, zamiast żelu wybielającego, stomatolog da ci żel z fluorem, który wzmocni szkliwo.
Paski wybielające zawierają w mniejszym stężeniu tę samą substancję (nadtlenek wodoru), co produkty stosowane przez stomatologów. Cienkie paski pokryte specjalnym żelem wybielającym przykleja się na zęby na określony na opakowaniu czas kilka razy dziennie. Żel uwalnia aktywny tlen, który dociera do przebarwień i usuwa je. Paski stosuje się zazwyczaj około tygodnia, ponieważ jednorazowe użycie nie daje spodziewanych efektów. Biel zębów przy odpowiedniej higienie jamy ustnej utrzymuje się przynajmniej przez pół roku.