Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Sposoby na rozstępy

Mezoteriapia, mikrodermabrazja, peelingi, laser, te nowoczesne metody poprawiające wygląd skóry radzą sobie dość dobrze nawet z tak trudnym problemem jak rozstępy. Jeśli teraz wybierzesz się na zabieg, zdążysz przygotować ciało do letniej odsłony. Mogą się przytrafić każdej z nas. Nawet szczupłym nastolatkom w okresie intensywnego wzrostu. Oczywiście najbardziej narażone na rozstępy są kobiety w ciąży (problem ten dotyczy 90 proc. młodych matek) i osoby gwałtownie tyją­ce. Rozstępy powstają na skutek nad­miernego rozciągania skóry - jeśli ma słabe włókna kolagenu, dochodzi do ich zerwania. Prawidłowo zbudowane włók­no odznacza się dużą wytrzymałościąna rozciąganie (trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać pasmo o średnicy 1 mm!). Jeśli jednak fibroblasty nie funkcjonują właściwie, wytwarza­ją kruchy, słaby kolagen. Efektem jego pękania są właśnie nieestetyczne blizny - początkowo różowe, z czasem bledną­ce. Pojawiają się zazwyczaj na biodrach, udach, talii, a w czasie ciąży - głównie w dole brzucha i na piersiach.

Geny i estrogeny

Skłonność do rozstępów jest w dużym stopniu dziedziczna (zapytaj mamę, czy je miała). I, niestety, tego nie przesko­czysz. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy stosujesz specjalne kremy - choć na pewno będzie ich mniej. Do rozstępów przyczynia się nie tylko tycie, ale też wzrost kortyzolu (tzw. hormonu stresowe­go) we krwi (pogarsza pracę fibroblas-tów). Lekarze podejrzewają, że swój udział mają w tym też żeńskie hormony - ciąża podnosi poziom estrogenów, u młodych dziewczyn niekorzystny wpływ może mieć antykoncepcja hormonalna.

Zapobieganie

To podstawa. Polega przede wszystkim na wzmacnianiu skóry. Dzięki temu po-budzisz wytwarzanie w niej kolagenu. O profilaktykę zadbaj, gdy zauważyłaś, że przybierasz na wadze lub gdy jesteś w ciąży. Jest na to klika skutecznych sposobów.

Kremy do ciała

Nastolatkom wystarczy regularne stosowanie balsamów dobrze nawilżających które zapewniają skórze elastyczność i sprężystość (świętne są też oliwki) Jeśli jesteś w ciąży, sięgnij po specjalne kremy przeciwko rozstępom, które dodatkowo zawierają składniki stymulujące syntezę kolagenu (są to głównie wyciągi roślinne, np. z soi, oraz związki krzemu).

Regularne masaże

Pobudzają mikro-krążenie, a to doskonale wzmacnia skórę. Używaj do tego szorstkiej rękawicy lub gąbki, raz w tygodniu rób intensywne peelingi. Warto też chodzić na masaże do salonów kosmetycznych.

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Oferuje je wiele salonów. Są to przede wszystkim za­biegi na ciaio, których celem jest ujędr­nianie i uelastycznianie skóry. Wyko­rzystuje się w nich kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży, masaże wykonywane są specjalną techniką. Program jest usta­lany indywidualnie podczas pierwszego spotkania z kosmetyczką.

Dieta bogata w cynk

Pierwiastek ten bierze czynny udział w syntezie kolage­nu. Jednym z jego najcenniejszych źró­deł są pestki dyni - jedną łyżeczkę wpro­wadź do codziennego menu. Cynk znaj­dziesz też w kaszy gryczanej, jajkach, migdałach,kiełkach pszenicy, orzechach, płatkach owsianych, pestkach sło­necznika, soczewicy, kukurydzy.

Gdy powstaną.

Sięgnij po kosmetyki na już istniejące rozstępy (wiele z nich jest w stanie jedno­cześnie zapobiegać ich powstawaniu). Mają one jednak głównie działanie wy­gładzające i rozjaśniające skórę, nato­miast w niewielkim stopniu potrafią re­generować ubytek włókien w miejscu pręgi. Mogą dać rezultaty, pod warun­kiem że stosujesz je na świeże, jeszcze zaczerwienione blizny. Im wcześniej za­czniesz kurację, tym lepiej. Białe prążki (płaskie, wypukłe lub z wyraźnym wgłę­bieniem) - choć pozornie wyglądają na mniej groźne (jasny kolor to efekt próby naprawy ubytków przez zmienione włók­na kolagenu) - są bardzo trudne, a w za­sadzie niemożliwe do całkowitego usu­nięcia. Jeżeli bardzo chcesz się ich po­zbyć, powinnaś skorzystać z usług der­matologii estetycznej. Przygotuj się jed­nak na 2-3-miesięczną kurację łączącą różne metody. Potem warto wykonywać zabiegi podtrzymujące efek­ty (ponieważ struktura skóry została za­burzona, istnieje duże niebezpieczeń­stwo, że widoczne już rozstępy będą się pod wpływem rozciągania powiększać i w przyszłości łatwiej pękać).

Terapia zimnem

Niska temperatura jest bardzo dobrą kuracją wspomagającą leczenie rozstę­pów. Pobudza naczynia do gimnastyki, ujędrnia i uelastycznia skórę. W domu warto robić naprzemienne ciepło-zimne prysznice. Polecamy też zabiegi gabine­towe. Bardzo dobry jest też Cryolift. Kosmetyczka przesuwa po skó­rze końcówką urządzenia, które uwalnia zimno o temperaturze -15°C (odczuwasz przyjemny chłód). Jednocześnie nakłada na ciało żel NCTF (mieszanka z witamin, aminokwasów, minerałów, koenzymów i kwasu nukleinowego). Stymuluje on procesy metaboliczne w skórze, pobudza fibroblasty do lepszego funkcjonowania, przyspiesza rekonstrukcję tkanki. Zimno powoduje jego lepsze wchłanianie i ak­tywne działanie.

Na rozstępy jest metoda!

Mezoterapia - Wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek koktajliz różnych substancji (do rozstępów najczęściej stosuje się krzemionkę organiczną, kwas hialuronowy połączony z kwasem mlekowym, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, witaminy, aminokwasy, kwas nukleinowy). Skład­niki te wzmacniają skórę i działają na fibroblasty, wzmagając produkcję kolagenu. Bardzo dobre efekty w łagodzeniu rozstępów daje wstrzykiwa­nie preparatów Conjonctyl (z krzemionką organiczną) i Skin-R stymuluje produkcję najmocniejszego kolagenu typu I). Poprawę wyglądu skóry zauważysz po 1-3 miesiącach. Cena: ok. 300 zł za jeden zabieg.

Mikrodermabrazja - Polega na mechanicznym szlifowa­niu warstw naskórka. Pobudza skórę do produkcji kolagenu, wygładza jej powierzchnię.

Peelingi chemiczne - Przyspieszają złuszczanie naskórka i pobudzają syntezę włókien kolagenowych w skórze. Efektem takiego działania jest pogrubienie i wygładzenie skóry. Najczęściej stosowanymi kwasami są: kwas glikolowy i TCA.

Laseroterapia - Jej efekt zależy od rodzaju lasera, jaki za­stosuje lekarz. Np. laser C02 złuszcza naskórek, wygładzając nierówności - jednak po jego użyciu proces gojenia się skóry jest dość długi. Zaraz po zabiegu skóra może być ciemniejsza, po dwóch tygodniach zacznie się rozjaśniać. Laser barwnikowy stymulu­je też produkcję kolagenu.

Program na świeże rozstępy - Zabieg laserowy: 3-4 razy (powtarzany co miesiąc), w międzyczasie mezoterapia (raz na 2 tygodnie przez 2 miesiące, potem zabiegi podtrzymujące raz na 3 miesiące, następnie raz na 6 miesięcy).

Program na stare rozstępy - Tutaj laser nie da tak dobrych efektów, jak połączenie mezoterapii i mikrodermabrazji - co 2 ty­godnie, na zmianę. Po dwóch miesiącach przejdź na tryb podtrzymujący jeden zabieg na miesiąc, potem na 3 miesiące.

Możesz też kurację uzu­pełnić peelingami chemicznymi (4-8 razy co tydzień)
na podstawie tekstu Anny Kondratowicz uroda maj 2006 nr 5

2006 plastmed.pl
Osoby online: 56
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...