Plastmed
PLASTMED
ZDROWIE URODA RODZINA
Plastmed Français
Plastmed Nederlands
Plastmed English
Plastmed Polski


Korekcja nosa

Dla części ludzi nos jest tylko częścią ich twarzy, harmonizujacą z resztą ich wyglądu. Jednakże dla wielu pozostałych nos jest ciagłym źrodłem zahamowań i kompleksów. Jego wygląd potrafi wprawić w zły humor nawet największego optymistę. Niejednokrotnie to co dla niektorych moze byc pieknym rzymskim nosem dla innych moze byc poważnym problemem, ktorego by sie chcieli pozbyc za kazda cene. Chirugia kosmetyczna nosa zrobila niesamowite postepy w ostatnich latach i to co kiedys bylo bolesnym i czesto niesatysfakcjonujacym zabiegiem przeksztalcilo sie w operacje, ktora moze nos skrocic, podniesc jego czubek, zlikwidowac garb, lub nadbudowac ubytek. Wszystko to odbywa sie bez widocznych sladow interwencji chirugicznej. Najlepsi kandydaci do operacji nosa ze wskazań estetycznych to osoby fizycznie zdrowe, psychicznie zrównoważone, mające realne oczekiwania.

Zabiegu tego rodzaju nie można przeprowadzać przed ukończeniem rozwoju szkieletu kostnego, który następuje ok. 16-17 roku życia. Decyzję o zabiegu najlepiej podjąć świadomie i samodzielnie, po uzyskaniu pełnoletności, a nie np. za radą czy namową rodziców.

Bardzo istotne jest porozumienie między pacjentem i chirurgiem. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, podczas której lekarz zwraca uwagę na potrzebę zachowania harmonii rysów twarzy, wyjaśnia, jakie czynniki mogą wpłynąć na ostateczny rezultat (układ kości nosa, chrząstek, grubość skóry, wiek). Omawia z pacjentem kształt nosa po operacji, a także technikę zabiegu, linię cięć wewnątrz lub zewnątrz nosa, rodzaj znieczulenia, późniejszego opatrunku i przebieg gojenia po operacji. Pacjent otrzymuje dokładne instrukcje na temat przygotowania do zabiegu. Ważne jest, aby przedtem chirurg był poinformowany o innych ewentualnych zabiegach czy przebytych urazach nosa, a także o skłonnościach do uczuleń, nadmiernych obrzęków czy przedłużonych krwawień (utrudnienie oddychania może być skutkiem skrzywionej przegrody nosowej).

Operacje korekcyjne nosa należą do najczęściej wykonywanych operacji kosmetycznych. Jeżeli istnieje konieczność udrożnienia nosa, mają one zarówno charakter estetyczny jak i funkcjonalny. Najczęściej stosuje się preparowanie podśluzówkowe i podokostnowe. Takie postępowanie daje dobry wgląd w struktury szkieletu chrzęstnego i kostnego oraz - co bardzo ważne - nie upośledza ukrwienia i chroni skórę przed wtórnymi zmianami o charakterze troficznym.

Zabieg korekcyjny nosa ma na celu poprawienie funkcji i/lub wyglądu nosa.
Najczęściej koryguje się nosy: garbate, krzywe, skośne, wysokie, wiszące,
z przerostem części chrzęstnej, siodełkowate, z krzywą przegrodą nosa,
sporadycznie nosy porozszczepowe. Można zmieniać kształt czubka, ustawienie
skrzydeł czy wielkość dziurek nosa lub całkowicie zmienić kształt i rozmiary
nosa. W zależności od potrzeby cięcia przeprowadza się jedynie w środku nosa
lub dodaje się cięcie u podstawy słupka czy skrzydeł nosa, korygując części
chrzęstne, kostne, przegrodę, małżowiny nosowe, skrzydła nosa lub kombinacje
tych elementów. Zabieg trwa od 1 do 2 godzin.
Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Wymagania:
- badania: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia krwi,
- ogólny stan zdrowia dobry.

2006 plastmed.pl
Osoby online: 210
Zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto Cię stracił ...