ZDROWIE URODA RODZINA

Taniec dobry na podryw

Każdy ma dość jasne wyobrażenie o tym, czym jest taniec, potrafi jeśli nawet nie opisać, to przynajmniej go rozpoznać i prawdopodobnie sam kiedyś tańczył. Od kiedy socjologia podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do czynności kulturalnych. Najprostszy podział, jakiego można dokonać, to wyodrębnienie trzech odmiennych sfer działalności ludzkiej, w których się rozwinął: religia, rozrywka i sztuka. W każdej z nich pełni inne funkcje.

Taniec może być także formą terapii - choreoterapia, zaś dla niektórych ludzi jest po prostu pracą. Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu. Taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psycho-fizyczne. W wyniku ruchu ciała w tempie zgodnym z muzyką można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność.

Taniec, nie tylko zresztą u ludzi, odgrywa istotną rolę w doborze płciowym. Wiele gatunków zwierząt wybiera tę formę, aby zaprezentować się partnerkom lub partnerom. Interesujące jest jednak, jakie kryteria są istotne w naszej podświadomej ocenie tańczącego partnera lub partnerki.

Naukowcy amerykańscy przy wsparciu informatyków postanowili rozpracować to zagadnienie a wyniki opublikowali w prestiżowym Nature. Pierwszą trudność stanowiło wyłączenie różnych cech, które osoba tańcząca może ?sprzedawać? obserwującym oprócz samej techniki i układu ruchów: ubranie, figurę czy fryzurę. Dlatego zaprosili do współpracy blisko 200 nastoletnich tancerzy obu płci, którzy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne samodzielnie w sposób, który praktycznie uniemożliwiał wyeksponowanie innych niż sam taniec walorów. Dokonano pracochłonnej obróbki filmów wideo nastoletnich tancerzy do neutralnych zapisów samych ruchów postaci, tak, aby trudno było na podstawie oglądanych klipów rozróżnić nawet płeć tancerzy.

Głównym elementem tańca jest ruch ciała wykonawcy, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy, ale zawsze celowy. Drugim elementem tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej.

Następnie takie animowane sekwencje pokazano rówieśnikom tancerzy, prosząc ich o ocenę samego tańca i ich atrakcyjności. Dokonano jednocześnie, w oparciu o animowane modele każdego z uczestników badania selekcji tancerzy na tych, którzy poruszali się najbardziej symetrycznie i niesymetrycznie.

Okazało się, że to właśnie ?symetryczni? mają większą szansę na pozytywną ocenę a tym samym na znalezienie partnera. Zgodnie z oczekiwaniami to kobiety zwracały baczniejszą uwagę na symetrię niż mężczyźni i ich rola w selekcji partnera wydaje się być większa.

Ciekawą kwestią jest cel dokonywanej w ten sposób selekcji. Jednym z nich jest z pewnością wyeliminowanie z rozrodu osobników, wykazujących zbyt dużą asymetrię. Taka sytuacja może być bowiem związana z innymi wadami genetycznymi. Po drugie taniec daje prawdopodobnie okazję do prezentacji większej liczby ocenianych przez przeciwną płeć kryteriów, które jednak wciąż czekają na zbadanie.2006 plastmed.pl
Osoby online: 10
Zdrowie ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie co Cię stracił...